Osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu
4. Základní informace k životní situaci
Vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu a následná evidence zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu v Registru zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu podle zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů.
O vydání osvědčení si mohou bez požadavku uznání kvalifikace požádat také žadatelé, kteří ukončili vzdělání, kterým získali odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání, na území Slovenské republiky do 31.12.1992 a tedy v době společné ČSFR.
Práva vzniklá na základě dokladů vydaných podle tehdejších platných právních předpisů zůstávají zánikem ČSFR nedotčena. Mezi takové doklady patří i doklady o získaném vzdělání.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Občan České republiky, cizinec s trvalým či přechodným pobytem, který získal na základě svého vzdělání způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání, nebo pověřený zástupce.
O vydání osvědčení si mohou bez požadavku uznání kvalifikace požádat také žadatelé, kteří ukončili vzdělání, kterým získali odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání, na území Slovenské republiky do 31.12.1992 a tedy v době společné ČSFR (viz bod 04).
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Splnění všech požadovaných náležitostí (odborná způsobilost, výkon daného zdravotnického povolání, účast na formách celoživotního vzdělávání).
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Žádost o vydání osvědčení podejte osobně nebo prostřednictvím pověřeného zástupce (tento zástupce nemusí mít plnou moc při podání žádosti).
Poštou můžete žádost odeslat, pokud je řádně vyplněna na originálním tiskopisu a zároveň jsou-li přiloženy originály, ověřené opisy nebo notářsky ověřené kopie všech dokladů potřebných pro vydání osvědčení.
8. Na které instituci životní situaci řešit
Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Odbor ošetřovatelství a nelékařských povolání (odbor ONP)
Uznávací jednotka Brno - detašované pracoviště Ministerstva zdravotnictví České republiky
Vinařská 6
603 00 Brno
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Na úřadě předložte:
řádně vyplněnou žádost o vydání osvědčení,
doklady o získané způsobilosti (maturitní vysvědčení, vysvědčení a diplom o absolutoriu, vysvědčení a diplom o ukončeném bakalářském či magisterském studiu, doklady o akademickém titulu nebo doklady o vědecko-pedagogických hodnostech),
doklady o výkonu daného zdravotnického povolání,
doklady o účasti na formách celoživotního vzdělávání.
Doklady o získané způsobilosti musí být předloženy v ověřeném opise nebo notářsky ověřené kopii.
Výkon zdravotnického povolání lze doložit:
originálem potvrzení od zaměstnavatele (v případě více zaměstnavatelů potvrzením od každého zaměstnavatele zvlášť) nebo
úředně ověřenou kopií dokladu o ukončení pracovního poměru (např. pracovní smlouva, dohoda o rozvázání pracovního poměru, potvrzení o pracovním poměru vydané předchozím zaměstnavatelem) nebo
originálem potvrzení od posledního zaměstnavatele.
Absolvuje-li zdravotnický pracovník praxi v zahraničí, je nutné doložit překlad pracovní smlouvy do českého jazyka tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků. Překlady se nevztahují na doklady vystavené ve slovenském jazyce.
Osoby samostatně výdělečně činné nebo vlastníci živnostenského listu doloží výkon zdravotnického povolání úředně ověřenou kopií o registraci nestátního zdravotnického zařízení nebo živnostenského listu.
Podrobné náležitosti k doložení účasti na formách celoživotního vzdělávání (včetně dalších potřebných informací) naleznete v "Pokynech k vyplnění žádosti o vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu".
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
"Žádost o vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu" musíte podat pouze na originálním tiskopisu.
Tiskopisy žádosti jsou k dispozici na Uznávací jednotce v Brně nebo na Ministerstvu zdravotnictví České republiky v Praze (na podatelně nebo odboru ONP).
Tiskopisy žádosti rovněž naleznete (ke stažení) na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky nebo na internetových stránkách Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní poplatek činí 100 Kč za vydání osvědčení.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Ministerstvo zdravotnictví České republiky rozhodne o vydání osvědčení do 30 dnů.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.
Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu: odboronp@mzcr.cz nebo registr@nconzo.cz.
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů
18. Jaké jsou související předpisy
Vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků
Vyhláška č. 423/2004 Sb., kterou se stanoví kreditní systém pro vydání osvědčení k výkonu zdrav. povolání bez přímého vedení nebo odborného dohledu zdravotnických pracovníků, ve znění pozdějších předpisů
Nařízení vlády č. 31/2010 Sb., o oborech specializačního vzdělávání a označení odbornosti zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí
Vyhláška č. 39/2005 Sb., kterou se stanoví minimální požadavky na studijní programy k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 189/2009 Sb., o atestační zkoušce, zkoušce k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušce akreditovaných kvalifikačních kurzů a aprobační zkoušce a o postupu při ověření znalosti českého jazyka (vyhláška o zkouškách dle zákona o nelékařských zdravotnických povoláních)
Zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky jsou řešeny v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Sankce nejsou stanoveny.
21. Nejčastější dotazy
Časté otázky a odpovědi naleznete na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky.
22. Další informace
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Ministerstvo zdravotnictví České republiky
- Odbor ošetřovatelství a nelékařských povolání
26. Kontaktní osoba
Ing. Bc. Kateřina Přibylová (tel.: +420 543 559 553)
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
01.01.2014
28. Popis byl naposledy aktualizován
24.02.2014
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace